Czym jest kamień nazębny i jak z nim walczyć?

Kamień nazębny to dosyć poważny problem, który zaczyna dotykać coraz większą liczbę osób. Niestety w tych czasach zdecydowana większość społeczeństwa żyje w ciągłym biegu, nieodpowiednio się odżywia i rezygnuje z wizyty u stomatologa, przez co stan uzębienia ulega znacznemu pogorszeniu. Skąd w ogóle bierze się kamień nazębny i jak można sobie z nim poradzić?

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, czyli niezbyt dokładne i zbyt krótkie szczotkowanie zębów powoduje, iż na szkliwie zaczyna pojawiać się żółtawy nalot, który z czasem przekształca się w płytkę nazębną. Niestety płytka ta zaczyna powoli twardnieć, przez co pojawia się kamień nazębny, którego nie można się pozbyć za pomocą szczotkowania. Nawet dobra pasta do zębów nie jest sobie w stanie poradzić z tym problemem. W tym przypadku konieczna będzie wizyta u stomatologa, który w ciągu kilku minut pomoże pozbyć się tego defektu.

Wybierając się jednak do dentysty, warto znaleźć takiego, który ma dobre podejście do pacjentów i duże doświadczenie. Nie każdy stomatolog w Poznaniu jest na tyle dokładny i delikatny, że warto się do niego wybrać. W mieście znajduje się bardzo dużo gabinetów dentystycznych, dlatego też, aby znaleźć ten najlepszy, warto popytać znajomych lub posłużyć się przeglądarką internetową. W sieci bardzo łatwo uzyskać wszystkie niezbędne informacje, wystarczy jedynie wpisać odpowiednie hasło np. ‚dobry dentysta Poznań’ i już po chwili można znaleźć najlepszą propozycję.

Jeśli chodzi natomiast o usuwanie kamienia nazębnego, to odbywa się ono w trzech etapach, wśród których można wyróżnić skaling, piaskowanie i polerowanie. Skaling to rozbijanie i usuwanie twardych złogów, natomiast piaskowanie polega na usuwaniu nalotów i osadów za pomocą specjalnego piasku. Polerowanie to ostatni etap, który polega na wygładzeniu powierzchni szkliwa. Bardzo często do zabiegów tych dochodzi również fluoryzacja, czyli zabieg, podczas którego na zęby nanoszony jest preparat zawierający fluor, który wzmacnia szkliwo i ochrania je przed bakteriami.

Usuwanie kamienia nazębnego to niezbyt przyjemny zabieg, który jednak przynosi bardzo dobre efekty. Po jego przeprowadzeniu warto jednak w odpowiedni sposób dbać o zęby, czyli dokładnie je szczotkować, a także usuwać za pomocą nici dentystycznych resztki pokarmów, znajdujące się w przestrzeniach międzyzębowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>