Próchnica, ubytki i sposoby ich leczenia

Ubytki w zębach to nie zawsze to samo co próchnica – choć najczęściej właśnie tak bywa. Ta druga w początkowym etapie czasem nie wymaga borowania i wypełniania, a zastosowania innego leczenia. Dlatego tak ważne jest, aby odwiedzać dentystę regularnie. Próchnica powstaje na skutek działania bakterii, które żywiąc się cukrami z naszego pożywienia, rozkładają je, powodując powstawanie kwasów niszczących szkliwo. Wówczas bakterie wnikają do wnętrza zęba, będąc przyczyną poważniejszych i bardziej bolesnych problemów. Drobnoustroje namnażają się w płytce nazębnej – cienkiej, miękkiej jeszcze (z czasem może przekształcić się w kamień) warstwie, która gromadzi się na zębach, jeżeli nie usuniemy resztek jedzenia i bakterii szczotkowaniem. To wyjaśnia, dlaczego najczęściej ubytki pojawiają się w przestrzeniach, które są trudno dostępne dla szczoteczki i w których gromadzą się resztki. A więc w bruzdach zębów trzonowych, w bocznych przestrzeniach pomiędzy zębami, a także narażone są odsłonięte w wyniku chorób i nieprawidłowości szyjki zębowe, niepokryte szkliwem tak jak korona.

Dopóki próchnica jest początkowa, powierzchniowa, wystarczyć może oczyszczenie powierzchni zęba i pokrycie go specjalnym lakierem z fluorem – najczęściej kilkukrotnie – aby odbudować osłabione szkliwo. Dentysta podczas regularnego przeglądu stanu naszych zębów może wykryć już takie wczesne ubytki, dla nas niewidoczne. Kiedy mówimy potocznie o dziurze, a fachowo o ubytku w zębie, bakterie powodujące próchnicę zdążyły już dostać się do tkanki pod szkliwem. Wówczas niezbędna jest najbardziej nielubiana część wizyt u dentysty, czyli borowanie, aby oczyścić ząb z próchnicy, a następnie wypełnienie. Najczęściej będzie to plomba.

Gdy ząb jest zainfekowany na tyle, że potrzebne jest leczenie kanałowe, także jego korona może być w gorszym stanie i np. ułamać się. Na szczęście możliwa jest dziś odbudowa takiego zęba, wykonana z materiału, z jakiego robi się plomby. Ząb będzie nieco słabszy od zdrowych, ale nie jesteśmy skazani na jego brak. Odbudowę wykona praktycznie każdy rzetelny dentysta w Kielcach. Miasto to dysponuje wieloma gabinetami, w których możemy liczyć na tego rodzaju pomoc. W przypadku znacznych ubytków alternatywą dla tradycyjnych wypełnień są porcelanowe, zależnie od kształtu będzie to inlay, kiedy uzupełnienie jest niejako włożone do wnętrza zęba lub onlay, kiedy obejmuje jego zewnętrzny obrys. Wypełnienie przygotowywane jest przez protetyka i idealnie dopasowane do kształtu zęba i ubytku, następnie cementowane tak jak korony czy licówki. Jest to metoda trwalsza niż klasyczne plomby, chociaż znacznie droższa. Najlepszą metodę „naprawy” zębów ze sporym ubytkiem doradzi nam nasz zaufany stomatolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>